Eagles, ‘Hotel California’ şarkı sözleri davası: Don Henley

0

‘Hotel California’ şarkı sözleri davası: Don Henley duruşmanın ilk haftasında ifadesini tamamladı. Sıradışı davaya bir bakış.

Eagles’ın kurucu ortağı, koleksiyoncular tarafından elde edilen el yazısı notlarının çalındığını söylüyor.

Müzisyen Don Henley Çarşamba günü New York adliyesinden ayrılıyor. Eagles’ın kurucu ortağı, Hotel California şarkı sözü not defterlerini yasadışı olarak sattığını iddia ettiği üç koleksiyon satıcısına karşı ifade verdi. 

Don Henley, Hotel California şarkı sözleri davasında Çarşamba günü New York’ta verdiği ifadeyi tamamladı. Eagles grubunun kurucu üyelerinden Henley, 1976 tarihli ikonik albümün yapımında kullanılan el yazısı notların yer aldığı yaklaşık 100 adet legal-pad sayfasının çalındığını ve vicdansızca müzayedelerde satışa çıkarıldığını iddia ediyor. Bu, üç koleksiyon satıcısının yargılandığı alışılmadık bir ceza davası.

Şimdi hızlanın.

Ne oldu?

2022 yılında üç kişi, Eagles’ın Hotel California albümü için çalınan el yazısı notları bulundurmakla suçlandı. Kağıtlarda Henley’nin “Hotel California,” “Life in the Fast Lane” ve “New Kid in Town” gibi şarkıların nihai sözleri yer alıyordu. Hotel California tüm zamanların en çok satan üçüncü albümüdür.

Kim suçlanıyor?

Nadir kitap satıcısı Glenn Horowitz ve rock hatıraları uzmanları Craig Inciardi ve Edward Kosinski. Hepsi de suçsuz olduklarını savundular.

Ne yapmışlar?

Manhattan Bölge Savcılığı’nın yaptığı 2022 tarihli basın açıklamasında, “Sanıklar materyallerin çalıntı olduğunu bilmelerine rağmen, el yazmalarını satmaya çalıştılar, sahte kaynak ürettiler ve müzayede evlerine, potansiyel alıcılara ve kolluk kuvvetlerine materyallerin kaynağı hakkında yalan söylediler” denildi.

El yazmalarının değeri ne kadar?

Manhattan Bölge Savcılığı’na göre el yazmalarının değeri 1 milyon dolardan fazla.

Bu dava neden nadir görülüyor?

Değerli eşyalar üzerinde mülkiyet anlaşmazlıkları olması alışılmadık bir durum değil, ancak bunlar genellikle özel olarak ya da hukuk davalarında ele alınıyor.

Adamlar bu materyallere nasıl sahip oldular?

El yazmalarının 1970’lerin sonunda Eagles’ın biyografisini yazması için tutulan yazar Ed Sanders tarafından çalındığı iddia ediliyor. Biyografi yazarının el yazmalarını 2005 yılında Horowitz’e, onun da Inciardi ve Kosinski’ye sattığı söyleniyor. (Sanders herhangi bir suçla itham edilmedi.) Sanders’ın notları nasıl ele geçirdiği aslında davanın merkezindeki soru.

Henley notların kayıp olduğunu nasıl öğrendi?

Inciardi ve Kosinski 2012 yılında “Hotel California” şarkısının bazı sayfalarını açık arttırmaya çıkarmışlardı. Associated Press’e göre Henley yetkililerle temasa geçti ve bazı taslak sözleri geri satın aldı. “Life in the Fast Lane ‘in sayfaları 2014 ve 2016’da açık artırma pazarına çıkınca Henley tekrar polise başvurdu. Yetkililer üç sanığı sorguladıklarında, Sanders’ın not defterini nasıl ele geçirdiğine dair farklı ifadeler verdiler.

Henley ne olduğunu söylüyor?

Bu hafta mahkemede ifade veren Henley, Sanders’a el yazısıyla yazdığı notlara erişim izni verdiğini, ancak hiçbir zaman notların kalıcı mülkiyetini yazara vermediğini söyledi.

“Bu halkın görebileceği bir şey değildi. Bu bizim sürecimizdi. Çok kişisel, çok özel bir şeydi,” dedi AP’ye göre. “Bunu hala kimseye göstermezdim.”

76 yaşındaki Henley savcılığın yıldız tanığı. Üç gün boyunca ifade verdi. Çapraz sorgu sırasında müzisyen, Sanders ile yaptığı tüm konuşmaları tam olarak hatırlamadığını kabul etti, ancak bu konunun tartışmalı olduğunu söyledi.

“Biliyor musunuz? Bir U-Haul kamyonuyla ülkeyi boydan boya geçip bunları onun kapısının önüne bırakmış olsam da fark etmez,” dedi Henley kürsüde. “Onları saklamaya ya da satmaya hakkı yoktu.”

Savunmanın iddiası nedir?

Savunma, adamların malzemeye haklı olarak sahip olduklarını ve bu nedenle gazeteleri satmakta özgür olduklarını savunuyor. AP’ye göre Kosinki’yi temsil eden avukat Scott Edelman geçen hafta mahkemede yaptığı açıklamada “Bay Henley’nin şarkı sözlerini Bay Sanders’a gönüllü olarak verdiğine inanıyoruz” dedi.

Henley’nin 1980’deki tutuklanması neden gündeme getirildi?

Savunma, Henley’nin hafızasını, diğer materyallerin yanı sıra el yazısı notların on yıllar önce kitap için Sanders’a teslim edildiği zamana ilişkin test etmeyi planladıklarını belirtti. Pazartesi günü Henley, 1980 yılında Eagles’ın dağıldığı sıralarda reşit olmayan bir seks işçisinin evinde aşırı dozdan öldüğü bir olayı anlattı. Henley, depresyonda olduğu için bir seks işçisini evine çağırdığını söyledi.

“Grupla ilgili olan biten her şeyi unutmak istedim ve bugüne kadar pişmanlık duyduğum kötü bir karar verdim. Bununla 44 yıl boyunca yaşamak zorunda kaldım. Bugün hala bu mahkeme salonunda bununla yaşıyorum. Kötü bir karardı,” dedi Henley USA Today’e göre. Kızla kokain kullandığını kabul etti ancak yaşını bilmediğini söyledi. (Nihayetinde reşit olmayan bir kişinin suç işlemesine katkıda bulunma kabahatini kabul etmedi ve şartlı tahliye cezasına çarptırıldı).

Savcılığın, savunma ekibinin mahkemede konuyu gündeme getirme niyetinin önüne geçmek için bu olayı sorduğu anlaşılıyor.

Bundan sonra ne olacak?

Duruşmanın haftalarca sürmesi bekleniyor. Sanıklar jürili duruşmadan vazgeçmeyi tercih etti. Karara nihai olarak Yargıç Curtis Farber karar verecek.

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir