Beta Berk Bayındır’ı Vefatının 2. Yıl Dönümünde Özlemle Anıyoruz! 

0

Ezhel, Şehinşah, Patron, Contra ve Daha Birçok Değerli Sanatçı… 

Beta Berk Bayındır’ın anısına kaydedilen ANKA, şimdi Epidemik Yapım etiketiyle 26 Nisan Cuma günü yayında!

2022 yılında kaybettiğimiz değerli rap müzik sanatçısı Beta Berk Bayındır’ı vefatının 2. yıldönümünde özlem ve rahmetle anmak, adını ve müziğini ölümsüz kılmak adına merhum sanatçının eski kayıtlarının yeniden aranje edilmesiyle inşa edilen “Anka” albümü, Epidemik Yapım prodüksiyonunda ve hip-hop janrasında mainstream anlamda ses getirmeyi başarmış Ezhel, Şehinşah, Patron, Contra ve sanatçının anısına saygı duyan birçok değerli sanatçıyla dinleyicilere sunuluyor. Albüm, Beta Berk Bayındır’ın aramızdan ayrılışının 2. Yıldönümü olan 25 Nisan 23:59’da yayınlanarak müzikal olarak küllerinden doğuşunu simgeliyor! 
 
Türkçe rap camiasına küçük yaşlarından itibaren büyük katkılar sunan, kalabalık bir kitlenin kalbini kazanan ve eserleriyle pek çok kişinin duygularına tercüman olan değerli müzisyen Beta Berk Bayındır, ne yazık ki 2022 yılında henüz 33 yaşındayken hayata gözlerini yummuştu. Yaşanan bu ani ve acı kayıp, geçtiğimiz yıl, rap müziğe gönül veren herkesin ve tüm sevenlerinin kalbinde derin yaralar açmıştı. 

Merhum sanatçının yaşamı boyunca gerek müzik kariyeri gerekse özel hayatında yanında olan hem yapımcısı hem de can dostu Server Uraz’ın öncülüğünde faaliyet gösteren Epidemik Yapım tarafından, ailesinin de isteği üzerine Beta’nın kaydedilmiş ancak yayınlanmamış kayıtlarına erişim sağlanıp, müzik dünyasının en sevilen isimlerinden biri olan Beta’yı ölümsüz kılmak adına yoğun bir prodüksiyon süreci başlatıldı. 
 
Geçtiğimiz yıl, “Anka” albümünün habercisi olarak 25 Nisan’da Ceza düetli “Kriminal”, 9 Eylül’de ise Zen-G düetli “Yaz Aşkım” yayınlanmıştı. ”Anka” albümünde sunulan parçaları geçmişte yaptığı ancak yayınlanmamış olan kayıtlarından titizlikle toplandı ve Epidemik Yapım tarafından yönetilen bir kariyer planlaması ile hazırlandı. Bu sayede dinleyicilere Beta’nın asla aramızdan ayrılmayacağını ve müziğiyle sonsuza kadar yaşamak üzere yeniden doğacağı bir sürece de başlanmış olduğunu aktarıyoruz. Beta’nın her zaman hatırlayacağımız muzip ve güleç yüzünün yanında, ruhunun derinliklerinden kağıda döktüğü duygu dolu verse’lerin uyumunda ortaya çıkan “Anka” yayında! 
 
Yapılan tüm bu çalışmaların dinlenmelerinden elde edilecek kazanç ise Beta’nın babası Nezih Bayındır’ın öncülüğüyle açılan “Beta Berk Bayındır Bursiyerleri Derneği”ne bağışlanıp, durumu olmayan başarılı öğrencilere ve gelecek vaadeden genç müzisyenlere destek sağlamak için kullanılacaktır. 
 
12 Nisan’da yayınlanan ve albümün 25 Nisan 23:59’da yayınlanacağını duyuran “Anka” belgeselinde, albümdeki bazı sanatçıların Beta Berk Bayındır hakkındaki fikirleri: 
 
Server Uraz: “Berk, Türkçe Rap için gelmiş geçmiş en önemli figürlerden biriydi çünkü herkesin çok sert olduğu bir dönemde, bu işi sert yapmanın şart olmadığını bütün Türkiye’ye kanıtladı.” 
 
Patron: “Beta adına böyle bir albüm yapılması çok önemli bir şey. Zamanında Beta’yı sevmiş, saymış, dinlemiş, tanışmış herkes bu albüme ve Beta’ya sahip çıksın, onu ölümsüzleştirsin.” 
 
Contra: “Ben de Beta gibi muzip bir müzik tarzıyla çıkış yakaladım. Aslında Beta ekolünden sayılırım. Eğlenceli bir şeyler yapmak ama eğlenceliyken aynı zamanda da sert olabilmek.” 
 
Şehinşah: “Beta’nın kendi gerginliğini bile önemsemeyip insanları sakinleştirmeyi tercih eden bir yapısı vardı. Beta’nın müziğinin ana temellerinden biri de buydu. Bu Beta ile kendimde yakın bulduğum özelliklerden biridir. Türkçe Rap camiasının pozitif değerlerinden biriydi.” 
 
Tepki: “Beta’nın insanlığına, karakterine ve duruşuna şapka çıkartmayacak kimse yoktur. Umarım onun gülümsemesi hep üzerimizde olur.” 
 
Beta Berk Bayındır’a Allah’tan rahmet, ailesine, arkadaşlarına ve hayranlarına bir kez daha başsağlığı diliyoruz. 

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir