Kurt Cobain belgeseli BBC tarafından duyuruldu

0

BBC, Kurt Cobain’in ölümünün 30. yıldönümünü anmak için bir saatlik yepyeni bir belgesel yayınlamaya hazırlanıyor .

60 dakikalık ‘Moments That Shook Music: Kurt Cobain’ başlıklı belgesel, Nirvana solistinin 30. ölüm yıldönümünü kutlayacak. Cobain’in kendi hayatına son verdiği “o trajik anı saran günlerin görsel bir açıklamasını” sağlayacak “güçlü ve nadir arşiv görüntüleri” içerecek

Nirvana’nın 5 Nisan 1994’te intihar eden solisti, BBC tarafından televizyon ve radyolarda yayınlanacak bir dizi içerikle anılacak – şarkıcıya adanmış bir Cumartesi gecesi programı ve Moments That Shook Music: başlıklı bir belgesel de dahil: Kurt Cobain belgeseli BBC Two ve iPlayer’da yayınlanacak.

Yapılan basın açıklamasına göre, belgesel “sadece etkileyici ve nadir arşiv görüntüleriyle anlatılacak” ve Cobain’in kendi canına kıydığı “o trajik anı çevreleyen günlerin içgüdüsel bir anlatımını” sunacak.

Cobain hayatının son yıllarında uyuşturucu bağımlılığı ve depresyonla mücadele etmişti. Mart 1994’te Roma’da aldığı aşırı dozun ve ardından yapılan müdahalenin ardından Cobain 8 Nisan’da Seattle’daki evinde intihar ederek öldü.

O zaman 27 yaşındaydı.

Cobain 1987’de Krist Novoselic ile Nirvana’yı kurdu ve 1990’da Dave Grohl gruba katılmadan önce bir dizi davulcu değiştirdi ve klasik kadroları sağlamlaştı.

Çok sayıda prestijli müzik ödülü kazanmalarının ve dünya çapında listeleri alt üst etmelerinin yanı sıra, 2014 yılında Rock And Roll Hall Of Fame’e kabul edildiler ve halen tüm zamanların en çok satan rock gruplarından biri konumundalar.

Grubun 1991’de yayınladığı dönüm noktası niteliğindeki ikinci albümleri ‘Nevermind’, eleştirel ve ticari bir başarı kazanarak grubu üne kavuşturdu ve üç Grammy adaylığı elde etmelerini sağladı. 

Touchdown Films tarafından hazırlanan yeni belgesel, “Kurt’ün Seattle’daki evine güvenlik sistemi kurarken cesedini bulan elektrikçinin dokunaklı tepkisini; olay yerindeki polisin ifadelerini; hayranları tarafından videoya çekilen kaos, karmaşa ve yıkımı” gösterecek.

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir